Kestel Bursa’ya bağlı bir ilçedir. Doğu Roma İmparatorluğu zamanında Kestel ilçesi kale bölgesi olarak kullanıldığı için ismi kalecik anlamında Kestel konulmuştur. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Kestel ilçesi bir yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bundan dolayı Kestel ilçesinde Roma Döneminden kalama kale ve Osmanlı Döneminden kalma yapılar bulunmaktadır.

1. Kestel Kalesi

Kestel Kalesi

Kestel Kalesi: Bursa il merkezine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğudan gelecek Türk akınlarına karşı Bursa’yı korumak amacıyla Bizans Devleti tarafından yapılmıştır. Kale anlamında Kastel olarak anılan kale Osmanlı İmparatorluğuna geçtikten sonra Kestel olarak adlandırılmıştır. Kestel ilçe olması ile bu sınır kale önemini yitirmiştir. Günümüze maalesef Kestel Kalesinin büyük kısmı tahrip olarak ulaşmıştır.

2. Vani Mehmet Efendi Camisi

Vani Mehmet Efendi Camisi

Vani Mehmet Efendi Camisi: Daha önceleri sınır kalesi olarak kullanılan Kestel’e yerleşim yeri olma özelliğini veren Vani Mehmet Efendi tarafından kullanılması için buraya külliye yaptırılmıştır. Vani Mehmed Efendi buraya yerleşen halkın istifade etmesi için; camii, fırın, imaret, medrese ve hamam yaptırmıştır. Bu külliyeden günümüze sadece Vani Mehmet Efendi Camisi ulaşmıştır. Bu caminin avlusunda Vani Mehmet Efendi’nin türbesi bulunmaktadır. Erken Osmanlı döneminden kalan Vani Mehmet Efendi Camii tarihi ve mimarisi ile görülmesi gereken eserlerdendir.

3. Saitabat Şelalesi

Saitabat Şelalesi

Saitabat Şelalesi: Kestel ilçesine bağlı Derekızık Köyüne 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Uludağ’dan gelen suların dar bir kanyondan 5 metre yükseklikte dökülmesi oluşan Saitabat Şelalesi harika bir görüntü oluşturmaktadır. Doğa sporları ile ilgilenenlerin gözde yerlerinden olan Saitabat Şelalesi yeşil bir çevreye sahiptir. Şelalenin ağaçlar ve rengarenk çiçekler ile kaplı çevresi mesire yeri ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Suyun sesi eşliğinde serin havasında piknik yapabilir ve dinlenebilirsiniz. Ayrıca Saitabat Şelalesinin yanında kır lokantası, büfe ve çay bahçesi bulunmaktadır. Bu muhteşem manzaraya karşı oturup Saitabat Şelalesinden yemek yiyebilirsiniz.

4. Baba Sultan Camisi ve Türbesi

Baba Sultan Camisi ve Türbesi

Baba Sultan Camisi ve Türbesi: geyikli Baba Camisi olarak da anılan Baba Sultan Camii; hamam ve türbeden oluşan küçük bir külliyenin parçasıdır. Caminin hemen yanında Geyikli Baba olarak anılan dervişe ait türbe bulunmaktadır. Baba Sultan Türbesi yöre halkı tarafından yoğun ziyaretçi almaktadır.

5. Derekızık Köyü

 Derekızık Köyü

Bursa’dan yaklaşık 15 km uzaklıkta, Kestel’e 6 km mesafededir. Köyün Uludağ’a bakan yamaçlarında ormanlar bulunmaktadır. Köyün güneyinde bulunan ormanlarda önceleri yoğun olarak bulunan kestane ağaçları yerine, bugün daha çok meşe ve kayın gibi ağaçlardan oluşan gür ormanları vardır. Bugün Kızık köyleri içinde orman köyü özelliğini tek koruyan Derekızık Köyü diyebiliriz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)